Meeting Programme Book – front cover, content, back cover

Summary of Meeting Schedule
Participants can check their latest presentation schedule and venue (download)

3th December 2017
14.30-17.30 IMFP2017 REGISTRATION @ Pullman Kuala Lumpur Bangsar (Level 3)

 

DAY 1 4th December 2017
  PLENARY SESSION (Studio 1 & 2, Level 3)
8.45-9.00 Welcoming Address By Kurunathan Ratnavelu (IMFP2017 Chairman)
9.00-9.40 PLENARY 1: SeungwanKim Chair: Jun’ichi Yokoyama
9.40-10.20 PLENARY 2: Takaya Ohashi
10.20-10.40 PHOTO SESSION &TEA-BREAK
10.40-11.20 PLENARY 3: Aimin Song Chair: Rui-Qin Zhang

Chair: Kurunathan Ratnavelu

11.20-12.00 PLENARY 4: Kazuhiro Tanaka
12.00-12.30 KEYNOTE: Woo-Sung Jung
12.30-14.00 LUNCH
PARALLEL SPECIAL SESSIONS (Level 3)
  Studio 1 Studio 8 Studio2
  SS1 Nuclear Physics & Radiation A (NR-A)

Chair: Susan Sipaun

SS2 Plasma Physics A (PP-A)

Chair: Deepak Subedi (TBC)

SS3 Condensed Matter& Material Physics A (CM-A)

Chair: Xing Zhu

14.00-14.20 NR-A1: W. P. Liu PP-A1: RattachatMongkolnavin CM-A1:Masaaki Tanaka
14.20-14.40 NR-A2: Tohru Motobayashi PP-A2: Mehdi Nasri Nasrabadi CM-A2:Ahmad Nazrul Rosli
14.40-15.00 NR-A3: Leo KweeWah PP-A3: Lim Mook Tzeng CM-A3:Eduardo C. Cuansing
15.00-15.20 NR-A4: Nurhafiza Mohamad Nor PP-A4: Mohd Faiz Bin Mohd Zin CM-A4:Tarika K. Patel
15.20-15.40 NR-A5:Siti Aiasah

Hashim

PP-A5: Lau Yen Theng
15.40-16.00 TEA-BREAK
PARALLEL SPECIAL SESSIONS (Level 3)
  Studio 1 Studio 2 Studio 8
  SS4 Nuclear Physics & Radiation B (NR-B)

Chair: Weiping Liu

SS5 Exotic AMO Physics A (EA-A)

Chair: Michael J Brunger

SS6 Biological & Medical Physics A (BM-A)

Chair: Mohd Hafiz Mohd Zin

16.00-16.20 NR-B1: Li Hau-Bin EA-A1:Darryl B. Jones BM-A1:Kwan Hoong Ng
16.20-16.40 NR-B2: Ong HooiJin EA-A2:Masahiko Takahashi BM-A2:Marco Petasecca
16.40-17.00 NR-B3: Muhammad Husamuddin Abdul Khalil EA-A3:M. Z. M. Kamali BM-A3:Cheah Ying Ying
17.00-17.20 NR-B4: Susan Sipaun BM-A4:Nazifahbt Abdullah

 

DAY 2 5th December 2017
  PLENARY SESSION (Studio 1 & 2, Level 3)
9.00-9.40 PLENARY 5: Young Pak Lee Chair: James Sullivan
9.40-10.20 PLENARY 6: Jun’ichi Yokoyama
10.20-10.40 TEA-BREAK
10.40-11.20 PLENARY 7: Geoffrey Taylor Chair: Kazuhiro Tanaka
11.20-12.00 PLENARY 8: Gui-Lu Long
12.00-12.40 PLENARY 9: Rui-Qin Zhang
12.40-14.00 LUNCH
PARALLEL SPECIAL SESSIONS (Level 3)
Studio 8 Studio 1 Studio 2
  SS7 Statistical Physics A

(SP-A)

Chair: Satya N V Arjunan

SS8 Exotic AMO Physics B (EA-B)

Chair: M. Takahashi

SS9 Condensed Matter& Material Physics B (CM-B)

Chair: ShuPing Huang

14.00-14.20 SP-A1:Tay Buang Ann EA-B1:Arijit Ghoshal CM-B1:Xing Zhu
14.20-14.40 SP-A2:Nasir Ganikhodjaev EA-B2:Isao Nakajima CM-B2:Christopher G.  Jesudason
14.40-15.00 SP-A3:Mark Nolan P Confesor EA-B3:KurunathanRatnavelu CM-B3:Bhagwati Prasad
15.00-15.20 SP-A4:Chew Wei Xiang EA-B4:Sabyasachi Kar CM-B4:Konstantin Zloshchastiev
15.20-15.40 TEA-BREAK
PARALLEL SPECIAL SESSIONS (Level 3)
Studio 1 Studio 8 Studio 2
  SS10 Nuclear Physics & Radiation C (NR-C)

Chair: Leo Kwee Wah

SS11 Particle Physics & Fields A (PF-A)

Chair: MZM Kamali

SS12 Biological& Medical Physics B (BM-B)

Chair: Ng Kwan Hoong

15.40-16.00 NR-C1: Sato Yoshiteru,

S. C. Jeong

PF-A1:Chia Swee Ping BM-B1:Lim Siew Yong
16.00-16.20 NR-C2: Nor Anita Rezle

 

PF-A2:Parada T. P. Hutauruk BM-B2:Mohd Hafiz Mohd Zin
16.20-16.40 NR-C3: S. A. Alavi PF-A3:Mohammed Abdulmalek Abdulraheem Ahmed BM-B3:Wong Yin How
16.40-17.00 NR-C4: V. Dehghani

 

PF-A4:Zhu Dan BM-B4:Jegenathan

Krishnasamy

17.00-19.30 Free time
19.30-22.30 OPENING CEREMONY &CONFERENCE DINNER (Pullman Studio, Level 1)

 

DAY 3 6th December 2017
  PLENARY SESSION
8.30-9.10 PLENARY 10:Pak Ming Hui Chair: Michael J Brunger
9.10-9.50 PLENARY 11:James Sullivan
9.50-10.30 PLENARY 12:Fu-Jen Kao
10.30-11.10 TEA-BREAK
PARALLEL SPECIAL SESSIONS
  Studio 8 Studio 1 Studio 2
  SS13 Statistical Physics B

(SP-B)

Chair: S.V. Muniandy

SS14 Condensed Matter& Material Physics (CM-C)

Chair: Tan Winie

SS15 Complex Systems & Multidisciplinary A (CS-A)

Chair: P. M. Hui

11.10-11.30 SP-B1:Satya N. V. Arjunan CM-C1:Shuping Huang CS-A1:Zuo-Bing Wu
11.30-11.50 SP-B2:Pik-Yin Lai CM-C2:Nurul Najla Binti Samsun Baharun CS-A2:Sugendran Palanisamy
11.50-12.10 SP-B3:Charlene Sue P Caumeran CM-C3:Noor Syuhada Binti Zakuan CS-A3:Zurita Ismail
12.10-12.30 SP-B4:Rosario L. Reserva CM-C4:Yap Chi Chin CS-A4:M. Kalpana
12.30-14.00 LUNCH
PARALLEL SPECIAL SESSIONS
  Studio 1 Studio 2 Studio 8
SS16 Particle Physics & Fields B(PF-B)

Chair: Parada T.P. Hutauruk

SS17 Condensed Matter& Material Physics D (CM-D)

Chair: Masaaki Tanaka (TBC)

SS18 Complex Systems  & Multidisciplinary B (CS-B)

Chair: S.V. Muniandy

14.00-14.20 PF-B1:Mohd Faudzi Umar CM-D1:Tan Winie CS-B1:Editha P. Jacosalem
14.20-14.40 PF-B2:Timothy Tie Dong Bing CM-D2:Khadijah Hilmun  Kamarudin CS-B2: Sheila Gueroben-Gonzales
14.40-15.00 PF-B3:Ganesh A/L Subramaniam CM-D3:Ngai Koh Sing  
15.00-15.20 CM-D4:Zarina Aspanut
15.20-15.40 TEA-BREAK
PARALLEL SPECIAL SESSIONS
  Studio 1 Studio 2  
SS19 Plasma Physics B (PP-B)

Chair: Rattachat  Mongkolnavin (TBC)

SS20 Astronomy & Astrophysics (AA)

Chair: Norhasliza Yusof

15.40-16.00 PP-B1:C.S. Wong AA-1: Hasan Abu Kassim
16.00-16.20 PP-B2:Siddhartha Sankar Kausik AA-2:Muhamad Akram Zaki Bin Roslan
16.20-16.40 PP-B3:Deepak Subedi AA-3:Muhamad Syazwan Faid
16.40-17.00   AA-4:AdlykaAnnuar
17.00-17.20 Closing Remarks

 

Day 4 7th December 2017
8.30 -12.00 FREE DAY / DEPARTURE FROM Pullman Kuala Lumpur Bangsar